YÖK böyle bir ihraç!

YÖK böyle bir ihraç!
YÖK, iki üniversitede 14 yıldır kitabı okutulan Prof.'u üniversiteden attı. Gerekçe ise hayli ilginç..Abone ol

YÖK, DÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Adem Tatlı'yı "Evrim ve Yaratılış" isimli kitaptan dolayı üniversiteden attı. Tatlı'nın kitabı hem Selçuk hem de Dumlupınar Üniversitesi'nde 14 yıldır ders kitabı olarak okutuluyor

YÖK, hukuk dışı uygulamalarına bir yenisini daha ekleyerek bir bilim adamının yazdığı akedemik kitaptan dolayı üniversite ile ilişiğinin kesilmesine karar verdi.

Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Adem Tatlı, YÖK Disiplin Kurulu tarafından üniversiteden ihraç edildi. Adem Tatlı'nın ihraç edilmesine gerekçe olarak 'Evrim ve Yaratıl necklift istanbul cijena ış' isimli kitabı gösterildi.

Prof. Tatlı, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde görev yaptığı 1992 yılında, "Evrim ve Yaratılış" isimli kitap kaleme aldı. Kitap Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nün onayı ile ders kitabı olarak okutulmaya başlandı. Tatlı daha sonra görev yaptığı Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde de 'Evrim ve Yaratılış'ı ders kitabı olarak öğrencilerine okutmaya devam etti.

14 YIL ÖNCE YAZILAN KİTAP

Ancak, YÖK, geçen yıl Tatlı'nın 1992'de yazdığı kitapla ilgili soruşturma açtı. YÖK, Tatlı'nın kitabındaki görüşlerini Disiplin Yönetmeliği'nin 10. maddesinde düzenlenen 'Cumhuriyetin niteliklerinden herhangi birini değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya yönelik eylem yapmak; ideolojik, siyasi, yıkıcı, bölücü amaçlarla eylemlerde bulunmak veya bu eylemleri desteklemek suretiyle kurumların huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak; boykot, işgal, engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak ya da bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek, yardımda bulunmak' maddesine aykırı görerek ihraç edilmesini istedi.

Disiplin Kurulu, Tatlı'ya bu maddeden ceza verilmesine karşı çıkmasına karşın Disiplin Yönetmeliği'nin 10. maddesinde düzenlenen, "görevden çekilmiş sayılma" cezasının verilmesini kararlaştırdı. YÖK'ün bu kararının ardından Prof. Tatlı'nın Dumlupınar Üniversitesi ile ilişkisi kesildi. Adem Tatlı kitabınının büyük bölümünde Evrim Teorisi'nin bütün detaylarını bilimsel bir gözle anlatıyor. Kitabının geriye kalan bölümlerinde ise Evrim Teorisi'nin karşıtı olan 'Akıllı Dizayn', 'Sıçramada Denge' ve 'Yaratılış Teorileri' de anlatılıyor.

Tatlı, kitabında bu teorinin en önemli dayanakları olarak ise Kur'an-ı Kerim'den ayetler ile Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Bediüzzaman Said-i Nursi'nin kitaplarından da alıntı yapıyor. YÖK'ün ise Prof. Dr. Adem Tatlı'nın kitabında 'Yaratılış Teorisi'ne yer vermesini 'irticai akımlara destek vermek' ve 'öğrencilerine laiklik karşıtı görüşleri empoze etmek' olarak değerlendirdiği belirtiliyor. Prof.Dr. Adem Tatlı YÖK'ün ilişik kesme kararı aleyhine idare mahkemesinde dava açtı.

Haber: Bilal Çetin
Kaynak: www.yenisafak.com.trKategori : GÜNCEL