Nesinin vasiyeti kızdıracak

Nesinin vasiyeti kızdıracak
Aziz Nesin'in vasiyeti üzerine oğlu Ali Nesin'in kitaplaştırdığı notları ortalığı karıştıracak.Abone ol

Ünlü yazar Aziz Nesin'in vasiyeti üzerine, oğlu Ali Nesin tarafından kitaplaştırılan notları, edebiyat dünyasında büyük tartışmalar yaratacak.

Birlikte Yaşadıklarım, Birlikte Öldüklerim" ünlü yazar Aziz Nesin'in sonunu getiremeden geride bıraktığı bin 500 dolayındaki dosyadan sadece birkaçı. Çalışkanlığı ve disipliniyle bilinen Aziz Nesin'in dostları üzerine aldığı notlar, derlendi ve kitap haline getirildi. Aziz Nesin, dostlarına dair aldığı notların ölümünden sonra kitap haline dönüştürülerek yayınlanmasını vasiyet e ניתוחים בגאורגיהניתוחים בגאורגיה tmişti. Oğlu Ali Nesin, ünlü yazarın bu vasiyetini yerine getirerek, notları derledi. Kitap yakında Nesin Yayınevi tarafından piyasaya çıkacak.

Binlerce sayfa not
Nesin, dostlarıyla olan anılarını ya da başkalarından duyup sıcağı sıcağına yazdığı notları, "Birlikte Yaşadıklarım" adını verdiğibir dosyada kitaplaştırmak üzere biriktirdi. Zamanla "Birlikte Yaşadıkları" ölünce Aziz Nesin, ikinci bir dosya daha açtı: "Birlikte Öldüklerim"... Yıllar geçtikçe yazarın üzüntüsüyle birlikte, "Birlikte Öldüklerim" dosyasının sayfaları da arttı. Bu notları, oğlu Ali Nesin kitaplaştırdı.

Sansür yapıldı
Ali Nesin ise, kitapla ilgili olarak, "Notları kitap haline dönüştürürken, tartışma yaratabilecek yerleri çok daha dikkatli okuduk elbet. Yaşayanları çok üzebilecek ya da hakaret izleri taşıyan yerleri sansürlemek zorunda kaldım. Böylece belki de en ilginç notları kitaptan çıkarmış oldum!" diyor.

"Atilla İlhan, yalancı tanıklık yaptı"

"Namludan fırlayan kurşun gibi' olanlar, genellikle sonradan fiyasko veriyorlardı. Sıkıyönetim, Türkiye Sosyalist Partisi'ni mahkemeye verdi. Esat Adil suçlanıyordu. Tanık kimdi? Atilla İlhan. Çok ılımlı arkadaşları hapishanelerdeyken, Paris'e gitti.Yıllar sonra soruları kendisinin hazırladığı bir soruşturma şöyleydi: Duyduğunuz vicdan azabı. Üç tanesini sayıyor. Ama birini açıklayamıyor. Bu Esat Adil için yalancı tanıklık olduğu bellidir."

"Orhan Kemal'i sevmedim"

"Açıkça söyleyeyim ki ben Orhan Kemal'i sevmedim. Açık, yiğit değildi. Biliyorum, bu yargımı okur okumaz Orhan Kemal için yansız olamayacağım yargısına varacaksınız. Değil oysa. Kimseye yansız değilim ki ona olayım. Orhan Kemal'le aramızda ne olduğunu bilemediğim bir psikolojik tür aykırılığı vardı. Onun davranışlarını sevemedim. Sanırım, o da aynı nedenle beni sevmedi, yada benim kendisini sevmediğimi sezinleyerek bana uzak kaldı..."Kategori : MAGAZİN