Üniversite öğrencileri uyanık

  • Ana Sayfa
  • Üniversite öğrencileri uyanık
Üniversite öğrencileri uyanık
Üniversite öğrencisi devlet memuru olabilmek için lise diplomasıyla KPSS'ye giriyor.Abone ol

Çok sayıda üniversite öğrencisi mezun olduktan sonra iş bulamama endişesiyle bugünden devlet memuru olabilmek için lise diplomasıyla KPSS'ye giriyor. AA muhabirinin Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Selçuk Üniversitesinden edindiği bilgiye göre, işsizlerin ve hatta düşük maaşla özel sektörde çalışan işçilerin bile en büyük umudu olan devlet memurluğu için açılan KPSS'ye, yüzbinlerce genç başv מתיחת בטן בגאורגיה uruyor.

KPSS, lise mezunu ve 4 yıllık üniversite mezunlarına ayrı ayrı yapılıyor ve sorular da düzeye göre farklı oluyor. Lise soruları, üniversite mezunlarınınkine oranla daha kolay çıkıyor. KPSS'de yüksek puan almak, devlet memurluğunun önünü açıyor. Bu yüzden çok sayıda üniversite öğrencisi, mezun olduktan sonra iş bulamama endişesiyle bugünden devlet memuru olabilmek için daha fazla puan alabileceği lise düzeyinden sınava giriyor.

Üniversite mezunlarının girdiği KPSS'ye oranla daha kolay soruların çıktığı lise düzeyinde sınava girerek yüksek puan alan öğrenciler, memurluk şansını artırabiliyor. Selçuk Üniversitesi yetkilileri, birçok öğrencilerinin kendilerinden lise diplomasını istediğini, bununla da lise düzeyinde KPSS'ye başvurduğunu söyledi. Bu öğrencilerin genellikle mezun olduktan sonra iş bulması zor olan bölümlerde okuyanlardan oluştuğu bildirildi.

Yetkililer, hukuk öğrencilerinin bile lise diplomasıyla sınava girdiğini kaydetti. Memur-Sen yetkilileri ise üniversite düzeyi KPSS'de, lise dengine göre çok ağır sorular geldiğini, bu yüzden de öğrencilerin düşük seviyeden girmeyi tercih ettiklerini söyledi. Lisede genel yetenek sorularının daha fazla olduğunu, bunun da üniversite öğrencilerini öne çıkardığını vurgulayan yetkililer, şöyle dedi: ''Amaç, devlete adım atmak. Önemli olan sınavla devlet memurluğuna girebilmek. Mezun olduktan sonra da üniversite diplomasını gösteriyor ve okuduğu dalda bir kamu kurumunda görevlendirilerek memurluğuna devam ediyor.''Kategori : GÜNCEL