Köylü kızla şehire özendi

Köylü kızla şehire özendi
Seçim bölgelerini dolaşan milletvekillerine gençler dert yandı.Abone ol

Meclis'in temmuz ayında tatile girmesinden bu yana milletvekillerinin çalışma sahası salonlar değil tarlalar oldu. Muhalefet partilerine göre Türkiye'nin en çok sıkıntı çeken kesimi köylüler.

Bu sebeple Başbakan Tayyip Erdoğan, milletvekillerine “gidilmedik köy kalmayacak” talimatı verdi. Böylece yaz döneminde binlerce köy, illerinin vekillerini ağırlama fırsatı buldu. Bilecik Milletvekili Dr. Fahrettin Poyraz, son 1 ay içinde Bilecik'in 250 köyünden 179'unu gezdi. İncelemelerine ilişkin bir de rapor hazırladı. Ziyaretleri sırasında köylerde genç erkek kalmadığını gören vekil, bunun sebeplerini araştırırken ilginç bilgilere ulaşmış. Buna göre şehir hayatı özentisi sebebiyle köyde kalan gençlere kız verilmiyor. Gençler çareyi kente göçte buluyor.

Fahrettin Poyraz, köyde kalan birkaç genç ile yaptığı görüşmeyi şöyle anlatıyor: “Bilecik köyleri gastric sleeve turkey nin yaklaşık yüzde 80'ini gezdim. Çocuklardan yaşlı ninelere kadar herkesle görüşme fırsatım oldu. Ancak çok az gençle görüşebildim. Çünkü köylerde genç kalmadı. Gençler; 'Evlenmek için kız istemeye gittiğimizde nerede yaşayacağımızı soruyorlar. Köyde yaşayacağız deyince kız vermiyorlar. Biz de mecburen şehre gitmek zorunda kalıyoruz.' diyorlar. Bu ciddi bir sorun ve göçün önemli bir nedeni.” Bu durumun sosyolojik bir inceleme gerektirdiğini kaydeden Poyraz, köyde kalanlara kız vermemenin psikolojik nedenlerden öte kültür haline geldiğine işaret ediyor. Gençlerin artık ahırlara, damlara girmek ve köyde çalışmak istemediğini vurgulayan AK Partili vekil, “İletişim araçlarının sunduğu hayatlar onları bir özentiye itiyor. Bu durumdan sonra, şehirdeki yaşam tarzını köylere götürmedikçe göçü önlemek de mümkün olmayacak.” tespitini yapıyor.

Hükümet, artık köylere özel önem veriyor. Gelecek yıl yolu ve suyu olmayan köyün kalmayacağı sözünü veren hükümet, bunu hayata geçirebilmek için 2 milyar YTL (2 katrilyon TL) kaynak ayırdı. Meclis'in tatile girmesi ile de il teşkilatlarının programları çerçevesinde köylere giden milletvekilleri, bu çalışmaları yerinde takip ediyor. AK Parti'nin dört genç milletvekili Suat Kılıç (Samsun), Enver Yılmaz (Ordu), Metin Yılmaz (Bolu) ve Mehmet Kastal (Osmaniye) yaz boyunca köy ziyareti yapan isimlerden. Milletvekilleri, köylünün sıcak ilgisi ile karşılaştıklarını belirtiyor. Köylünün sorunlarını bildiklerini, bunun çözümü için hükümetin elinden geleni yaptığını anlatan vekillerin görüşleri şöyle:

Suat Kılıç (Samsun):

“Köyler seçim dışı zamanlarda ilk kez bizim tarafımızdan ziyaret ediliyor. Geçen sene 7 milletvekili Samsun'un 964 köyünün tamamını ziyaret ettik. Gidemediğin yer senin değildir, dedik, bütün köylerimize gittik. Köylülerimiz bizi gördüğünde kucaklayıp öpüyor. Bağrına basıyor.

Enver Yılmaz (Ordu):

Biz o köylerde doğan büyüyen, havasını soluyan insanlarız. Biz köylüyüz yani. Dolayısıyla gittiğimiz yer bizim evimizdir. Bir de bizim köylere gidişimiz kuru kuruya bir ziyaret programından ibaret değil. Ziyaret ettiğimiz her köyün en az bir acil ihtiyacı en kısa süre içinde gideriliyor.

Metin Yılmaz (Bolu):

Vicdanımın en rahat olduğu an, köylülerimize verdiğim ziyaret sözünü yerine getirdiğim andır. Köylülerimiz seçimden seçime ziyaret edilen 'oy ağacı' gibi değerlendirildi. İlk kez AK Parti iktidarı döneminde köylümüz seçmen olarak değil, insan olarak yüceltildi, değer gördü.

Mehmet Kastal (Osmaniye):

“Biz köylüyüz gardaş. Bizim köy ziyaretlerimiz coşkulu, sevinçli sahnelerin yaşanmasına vesile oluyor... Çünkü geldiğimiz yere, çıktığımız topraklara yapılıyor bu ziyaretler. İlk kez bir Türkiye Cumhuriyeti başbakanının atasının toprakları üzerinde evi var bugün. Bu bir şanstır.Kategori : POLİTİKA